Lajmi

Këlcyrë, PDIU, AK, VV kundër homazheve për ushtarët grekë

Klcyr, PDIU, AK, VV kundr homazhevepr ushtartgrekKLCYR-Homazhetpr ushtart e rn grek n Luftn e Dyt Botrore jan shnuar me incidente n Klcyr. Aktivist t Aleancs Kuq e Zi, Vetvendosjes, PDIU-s dhe Klubit t Patriotve t Rinj kan qlluar me gur dhe vez makinn e deputetit t PBDNJ-s, Vangjel Dule.

Aktivistt e 3 forcave politke kan nisur mngjesin e sotm protestat kundr festimeve t shtetit helen n Shqipri. Msohet se katr autobus kan ardhur nga Greqia pr kto homazhe dhe jan kryesisht t afrm t ushtarve t vrar, ndrsa nuk raportohet pr aktivitet t neonazistve t Agimit t Art.

Mngjesin e sotm teksa pritej mbrritja e autobusve grek t tokn shqiptare, pr t festuar n memorialin e ushtarve t rn, PDIU sht tubuar n n urn e Dragotit n Klcyr n shenj proteste, por sht shprndar nga policia. N nj prononcim pr NEWS24, prfaqsuesi i PDIU-s Ardit Bido deklaroi se nuk pranojn q n tokn shqiptare t festohet nga shteti helen ushtria e scils erdhi si pushtuese n vendin ton.

Ndrkoh, dhjetra aktivist t Aleancs Kuq e Zi kan protestuar gjat dits s diel n urn e Dragotit dhe Manastirin e Klcyrs kundr festimeve dhe ceremonive t organizuara nga Konsullata Greke n Gjirokastr. Fillimisht aktivistt e Aleancs Kuq e Zi n urn e Dragotit kan pritur me thirrje kombtare dhe banderola prfaqsuesit e Konsullats greke t Gjirokastrs si dhe 4 autobuz me shtetas grek t cilt u shoqruan n masa t forta sigurie nga t gjitha strukturat e policis. Rreth ors 11 e 15 minuta aktivistt e Aleancs Kuq e Zi t shoqruar nga dhjetra qytetar kan marshuar drejt Manastirit t Klcyrs.

N shtetin helen sot shnohet 72 vjetori i fillimit t lufts italo-greke, dit e cila n Greqi sht fest kombtare dhe nderon t rnt e lufts.
Dje
Grekt zhvilluan dje srish homazhe n varrezat e vjetra t Boboshtics. Pas skandalit t betonizimit t varrezave 200-vjeare n fshatin Boboshtic t Kors, edhe kt vit sht zhvilluar srish ceremonia e homazheve n t ciln nderohen edhe dy ushtar t rn grek.

Konsullata greke n Kor, me diplomatin grek Janis Pedhjosis, prfaqsues t shoqats “Omonia”, kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, deputet t Partis “Demokracia e re” n Greqi dhe qindra qytetar grek, t cilt kishin ardhur enkas nga Selaniku dhe Athina me autobus pr t kryer homazhe n memorialin e ngritur n varrezat e vjetra t fshatit Boboshtic. Surpriz e ceremonis fetare t organizuar n Boboshtic ka qn edhe shfaqja n publik e ish-kreut t “Omonia”-s Naum Disho.
(e.m/BalkanWeb)


lirimi i Greqis, kujtohen ushtart grek n Boboshtic, shfaqet Disho AK bllokon kalimin e ‘Agimit t Art’

Article source: http://www.balkanweb.com/notizia.php?IDNotizia=107615

Leave a Response

Tags

Back to Top