Lajmi

Gazetarët serbë, "turizëm" në Sarandë

Gazetart serb, turizm n SarandSARAND - Nj grup gazetarsh nga media serbe dhe prfaqsues t kompanive turistike m n z kan br pjes t turit t tyre promovues edhe Sarandn. Ata jan pritur dje nga kryebashkiaku Stefan ipa, i cili i shoqroi npr qytet.

"Duke ardhur n Sarand, keni ardhur n at q Shqipria dhe shqiptart e quajn 'kryeqytetin veror', - u tha ipa. Mes t tjerave ka treguar pr Sarandn se sht qyteti i m shum se 300 ditve me diell, i njerzve po aq t ngroht e miqsor dhe qytet i 120 aseteve arkeologjike t kategoris s par. Kryebashkiaku i ka njohur t huajt me bashkjetesn mes komuniteteve t ndryshme krahinore, fetare e etnike.

Pas prezantimit t Sarands, Cipa i ftoi gazetart dhe operatort serb t pushojn n Sarand, pr ta prekur kt realitet. Nga ana e tyre, gazetart serb dhe operatort turistik, t pranishm n takim, jan shprehur se dshirojn q kjo vizit t'i shrbej zgjerimit t marrdhnieve mes dy vendeve n fushn e turizmit. Kto agjenci drgojn turist serb n mbi 130 vende t bots dhe dshirojn t shtojn Sarandn si nj prej shum destinacioneve turistike.

Prve t tjerash, prfaqsuesit e televizioneve m elitare t Beogradit e kan br kryebashkiakun e qytetit bregdetar, t intervistuarin e ekraneve dhe gazetave t tyre. Nj intervist t plot i ka marr gazetarja Valentina Milenkovic e RTS, Branka Kerkez si dhe RTV Studio-B. Gazetart serb jan shprehur se largohen nga Saranda me mbresa dhe emocione t papritura.
(ma.ar/GSH/BalkanWeb)

Article source: http://www.balkanweb.com/notizia.php?IDNotizia=89715

Leave a Response

Tags

Back to Top