Lajmi

100-vjetori, ja sheshet që bllokohen, Policia: Masa në kufi, nga veriu deri në jug

100-vjetori, ja sheshet q bllokohen, Policia: Masan kufi,ngaveriu deri n jugTIRAN-Aktivitete t shumta do t gjallojn pr 3 dit kryeqytetin dhe Vlor me rastin e 100-vjetorit t pavarsis s Shqipris. Personalitete shqiptare dhe t huaja si dhe shum qytetar priten t derdhen n rrug n akvitetet e larmishme t prgatitura me rastin e ksaj dite.
Sot Drejtoria e Prgjithshme e Policis s Shtetit, me qllim garantimin e mbarvajtjes s t gjith veprimtarive q do t zhvillohen n kuadr t 100 Vjetorit t Pavarsis, ka hartuar nj plan t posam, ku jan prcaktuar masa t detajuara dhe nj sr detyrash konkrete, t cilat po implementohen nga strukturat qendrore e vendore t policis.

N nj konferenc pr shtyp, zdhnsi i Policis s Shtetit, Tefik Sulejmani tha se n kuadr t ktyre masave nuk do t lejohet qarkullimi dhe parkimi i automjeteve n segmentet rrugore, sheshet, si dhe n afrsi t objekteve, ku do t zhvillohen aktivitetet me rastin e 100 vjetorit t Pavarsis.

N dispozicion t Drejtorive t Policive n Qarqe, sipas krkess do t vihen dhe Forca t Ndrhyrjes s Shpejt, veanrisht pr menaxhimin e lvizjes n akset kryesore rrugore.

Sheshet ku do t mbahen aktivitetet dhe ora prkatse n Tiran

PROGRAMI 26 – 28 NNTOR 2012
Data 26 nntor
10:00 – Nisja n shesh e Torts s Pavarsis (Shkallt TKOB)
11:00 – Ngritja e flamurit n Tiran 100 vjet m par – Inaugurimi i mozaikut t flamurit
11:30 Nisja e Panairit “Blej produkte shqiptare” (rruga “Murat Toptani”)
11:30 – Ekspozita historike e AQSH “100 vjet Tirana” (Vendndodhja: trotuari prpara GKA)
12:00 – Koncert me grupe rok (Vendndodhja: rruga “Murat Toptani”) (gjith ditn)
17:00 – Ceremonia e inaugurimit t shqiponjs/sheshit (Vendndodhja: Rreth-rrotullimi i Dogans)
18:30 – Koncerti filarmonik i Orkestrs Rinore Shqiptare drejtuar nga dirigjenti Aldo Ceato (Vendndodhja: TKOB)
20:00 – Koncert me kng patriotike me kngtar e grupe rep (Vendndodhja: rruga “Murat Toptani”)

Data 27 nntor
10:00 – Vazhdon Panairi “Blej produkte shqiptare”
10:00 – Vazhdon prgatitja e torts
10:00 – Koncert me kngtar t rinj (rruga “Murat Toptani”)
11:00 – Prezantimi i prmbledhjes me kng patriotike (Teatri i Metropolit)
15:00 – Ceremonia e prurimit t shtatores s heroit Adem
Jashari (Vendndodhja: Rruga e Durrsit)
20:00 – Koncert me grupe roku me kng patriotike (Rruga “Murat Toptani”)

Data 28 Nntor
Festimet n Tiran nga ora 10:00 – 14:00 SHESHI “SKNDERBEJ”
Ceremonia e prerjes s torts (Vendndodhja: TKOB)
Hedhja e parashutistve me Flamurin Kombtar RRUGA “MURAT TOPTANI”
Panairi “Blej produkte shqiptare”
Koncert me kng t muziks s leht dhe popullore
Ekspozita “100 vjet Tirana” – trotuari i GKA
LULISHTJA TE PARKU “RINIA” (TE SHATRVANI) – KNDI I FMIJVE
Telajo pr pikturn me tem “100 vjet pavarsi – Shqipria ime” (12m*1.5m)
Koncert pr fmij (Qendra Kombtare pr Fmij, Shkolla e Baletit, Liceu Artistik etj.)
Teatr pr fmij (Teatri i Kukullave)
Animator (lojra, pikturime n fytyr, tullumbace)
Foto point me personazhe t Pavarsis
LULISHTJA “TRE VLLEZRIT FRASHRI”
Koncert pr t rinj (Akademia e Hollivudit, Liceu Artistik, Shkolla
e Baletit)
URA TE RRUGA “IBRAHIM RUGOVA”
Performanc e Cirkut
RR. “ISMAIL QEMALI” (PEDONALE)
Ekspozit pikture, telajo, teatr rruge, performanca me vegla
muzikore nga Akademia e Arteve dhe Teatri i Metropolit
PERGJATE BULEVARDIT “DESHMORET E KOMBIT”
Photo point me personazhe historike
Rreth 100 animator t veshur me veshje popullore e personazhe t lidhura me festn q shprndajn flamur t vegjl dhe organizojn lojra.

POLICIA: SI DO T SIGUROJM MBARVAJTJEN E AKTIVITETEVE
Zdhnsi i Policis s Shtetit, Tefik Sulejmani tha se “prmes ktyre masave synohet garantimi i rendit dhe siguris publike n t gjith territorin e vendit gjat zhvillimit t aktiviteteve festive, garantimi i siguris rrugore me standarde n akset kryesore dhe n zonat urbane, ku zhvillohen aktivitetet dhe gjat lvizjes s personaliteteve shqiptare dhe t huaja, menaxhimi profesional dhe i shpejt i fluksit t lvizjes n t gjith Pikat e Kalimit Kufitar, si dhe garantimi i nj shrbimi policor me standarde t larta n prputhje me Kodin e Etiks s Policis".

N kuadr t ktyre masave Drejtuesit e Drejtorive t Policis n Qarqe dhe t Drejtorive Rajonale pr Kufirin e Migracionin po mbajn kontakte t vazhdueshme me strukturat e tjera shtetrore dhe organet e qeverisjes vendore, me qllim realizimin e bashkveprimit dhe bashkrendimit t masave e veprimeve policore pr t garantuar mbarvajtjen e aktiviteteve t shumta n t gjith territorin e vendit dhe veanrisht n qytetet e Tirans e Vlors.

Nga t gjitha strukturat vendore t policis jan hartuar plane t veanta me detyra t mirprcaktuara pr strukturat n varsi pr mbarvajtjen e ktyre aktiviteteve, garantimin e siguris publike dhe menaxhimin e trafikut interurban dhe urban.

Nga Drejtoria e Policis s Qarkut Tiran masa t veanta jan programuar dhe pr garantimin e mbarvajtjes s zhvillimit t provave t prgjithshme t Parads.

Ndrkoh nj plan i posam sht hartuar pr planifikimin, organizimin e vendosjen e shrbimeve t plota policore, n datn 28 Nntor 2012, gjat zhvillimit t Parads Ushtarake, n Bulevardin “Dshmort e Kombit” Tiran, me pjesmarrjen e Forcave t Armatosura, Policis s Shtetit dhe Gards s Republiks.

Masa jan marr gjithashtu n drejtim t menaxhimit t fluksit t shtuar t lvizjes, rritjes s siguris n rrug dhe parandalimit t aksidenteve rrugore, duke prforcuar shrbimet e policis n akset kryesore rrugore, n veanti n akset Morin –Tiran –Vlor; Qaf Than –Tiran –Vlor dhe Kakavij –Tiran – Vlor, si dhe duke shtuar prezencn e patrullave t policis rrugore n kto akse.

Po ashtu nga Drejtoria e Policis Rrugore dhe Drejtorit e Policis s Qarqeve nprmjet strukturave n varsi jan planifikuar e marr t gjitha masat e nevojshme pr shoqrimin dhe eskortimin e Personaliteteve t Larta t Shtetit, Trupit Diplomatik dhe Delegacioneve t Huaja, q do t marrin pjes n aktivitete me rastin e 100 vjetorit t Pavarsis, si dhe t grupeve t mjeteve autokolon q do t qarkullojn nga qytete t ndryshme t vendit n drejtim t qytetit t Tirans dhe t Vlors.

Pr prballimin e fluksit t hyrje-daljeve n Pikat e Kalimit Kufitar, si dhe pr garantimin e nj shrbimi t shpejt dhe cilsor, nga Drejtorit Rajonale t Kufirit dhe Migracionit jan marr t gjitha masat pr shtimin e numrit t sporteleve t shrbimit dhe pr bashkpunimin me organet doganore e struktura t tjera t zbatimit t ligjit.

Ndrkoh duke filluar nga data 25.11.2012 strukturat e Policis s Shtetit do t kalojn n Shrbim t Prforcuar.

Monitorimi i masave t marra nga strukturat e policis vendore do t kryhet nga Grupet e drejtimit e monitorimit t ngritura nga Departamenti Kundr Krimit t Organizuar dhe Krimeve t Rnda, Departamenti pr Sigurin Publike dhe Departamenti i Kufirit Migracionit.

Nisur nga larmia e aktiviteteve q do t zhvillohen n kuadr t 100 vjetorit t Pavarsis, si dhe pr shkak t numrit t lart t personaliteteve dhe t qytetarve vendas e t huaj q parashikohet t marrin pjes n kto aktivitete, Policia e Shtetit, krkon bashkpunimin dhe mirkuptimin e qytetarve, n mnyr q t kufizojn sa m shum t jet e mundur qarkullimin me automjete n zonat urbane gjat ktyre ditve, veanrisht n qytetet e Tirans dhe t Vlors, ku aktivitetet do t jen m t shumta.

(d.b/BalkanWeb)


Vlor, ja aktivitetet e 27 dhe 28 NntoritVIDEO: 100-vjetori, ja sheshet q bllokohen, Policia: Masa n kufi, nga veriu deri n jug

Article source: http://www.balkanweb.com/notizia.php?IDNotizia=110773

Leave a Response

Tags

Back to Top